متخصصین علوم رایانه کشور

Learning MEAN Framework
متخصصین علوم رایانه کشور

آموزش MongoDB - قسمت ششم

يكشنبه, ۲۴ آبان ۱۳۹۴، ۰۱:۵۶ ق.ظ

نکاتی در رابطه با حذف اسناد (Documents) و حذف مجموعه‌ها (Collections)

برای اطلاعات (اسناد) از دستور remove، استفاده می‌کنیم. در صورتی که بخواهیم، کلیه اسناد مربوط به مجموعه users را حذف نماییم، از دستور ذیل استفاده می‌کنیم:

> db.users.remove( {} );

دقت کنید که در دستور فوق، به عنوان پارامتر ورودی دستور remove، از {}‌ استفاده کرده‌ایم. در نسخه‌های قبل از ۲.۶ بانک اطلاعاتی MongoDB، در صورتی که صرفا از دستور ()remove، و بدون پارامتر استفاده می‌کردیم، کلیه اسناد حذف می‌گردیدند، ولی از نسخه ۲.۶ به بعد، نوشتن {} الزامی است.

دقت داشته باشید که دستور فوق، کلیه اسناد مربوط به مجموعه users، را حذف کرده، ولی شاخص‌های (indexes)، آنرا را حذف نمی‌کند!

برای حذف مجموعه users، از دستور drop و به شکل ذیل استفاده می‌کنیم:

> db.users.drop();

دقت داشته باشید که دستور فوق، علاوه بر حذف کلیه اسناد و مجموعه users، کلیه شاخص‌های مربوط به مجموعه users را نیز حذف خواهد کرد.

در صورتی که بخواهیم برای حذف اسناد از شرطی استفاده نماییم، می توانیم شرط خود را در قالب یک عبارت JSON، اعلام نماییم.

می‌خواهیم کلیه اسناد users که مقدار فیلد "firstName" آنها، "Dariush" می‌باشد را حذف نماییم. برای این منظور از دستور ذیل استفاده می‌کنیم:

> db.users.remove( { "firstName" : "Dariush" } );

می‌خوایم کلیه اسناد users که مقدار فیلد "age" آنها، بزرگ‌تر از ۲۰ می‌باشد را حذف نماییم. برای این منظور از دستور ذیل استفاده می‌کنیم:

> db.users.remove( { "age" : { $gt : 20 } } );

در صورتی که بخواهیم تنها یک سند، با توجه به شرط مذکور حذف گردد، تنها کافی است که بعد از پارامتر {}، از true و یا عدد ۱ استفاده نماییم.

می‌خواهیم اولین سندی از مجموعه users، که فیلد "firstName"، آن برابر مقدار "Dariush" می‌باشد را حذف نماییم. برای این منظور از یکی از دستورات ذیل استفاده می‌کنیم:

> db.users.remove( { "fristName" : "Dariush" } , 1 );

> db.users.remove( { "fristName" : "Dariush" } , true );


 • داریوش تصدیقی

نظرات  (۱)

 • بهزاد خلیلی
 • سلام استاد
  با تشکر از مطالب خیلی خیلی خوبتان

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی